W tej zakładce znajdziecie odnośniki  do ciekawych stron i blogów fotograficznych poświęconych dalekim obserwacjom. Ponadto umieściłem linki do najbardziej popularnych symulatorów panoram, które wykorzystuję w swojej praktyce. Zapraszam:)

 

                                                                STRONY

 

DALEKIE OBSERWACJE - pierwsza polska strona - perełek DO, kolebka dalekich obserwacji zawierająca setki unikatowych fotografii z przełomu około 10 lat.

 

TATRY Z PODKARPACIA I INNE DO - grupa na Facebooku zrzeszająca blisko 900 osób - miłośników dalekich obserwacji - warto tu zaglądać, dołączyć i być na bieżąco z tym co dzieje się w dalekoobserwacyjnym świecie.

 

TATRY Z RZESZOWA - blog poświęcony obserwacjom Tatr z okolic Rzeszowa - głównie z Magdalenki, Czudca i Matysówki.

 

TATRY Z KOLBUSZOWEJ - blog zbierający obserwacje z Płaskowyżu Kolbuszowskiego.

 

OBSERWACJE Z PODKARPACIA - szersze ujęcie w postaci bloga, nie tylko poświęcone obserwacjom Tatr ale i innych pasm górskich z terenu woj. podkarpackiego.

 

 

BLOG H300.PL -  dalekie obserwacje w profesjonalnym wydaniu kolegi Sławka. Oprócz zdjęć znajdziecie tu rozważania merytoryczne na temat naszego sportu.

 

 

REFRAKTOR.PL - specjalistyczny blog, na którym znajdziecie na prawdę ekstremalnie dalekie strzały w horyzont  jak  i cenne wskazówki sprzętowe i merytoryczne.

 

500 MM - kolejny super blog tym razem o obserwacjach poza horyzont z Dolnego Śląska. Znajdziecie tutaj wspaniałe obserwacje z Sudetów, jak również kunszt DO rozebrany na czynniki pierwsze

 

BLOG BARTOSZA S.  - dalekie obserwacje z terenu Pogórza Dynowskiego, Beskidu Niskiego i Bieszczadów. Bartek jest specjalistą od wynajdowania nowych miejscówek i ogląda Tatry z miejsc, z których nikt by się nie spodziewał ich widoczności.

 

MkrGEO - blog, który wyjaśnia wszystkie niemal zjawiska optyczne, fizyczne i klimatyczne dotyczące w głównej mierze dalekich obserwacji.

 

BLOG PIOTRA G. :) - wspaniałe fotografie i dalekie obserwacje z okolic Krosna i Beskidu Niskiego.

 

PANORAMY ROZTOCZA - dalekie obserwacje i piękne zdjęcia dzikiego Roztocza i Wyżyny Lubelskiej.

 

                                             SYMULATORY PANORAM

UDEUSCHLE - niemiecka strona do generowania panoramy z danego miejsca. Uwzględnia współczynnik refrakcji, jak i wysokość obserwatora w danym punkcie.

 

PEAKFINDER - narzędzie dzięki któremu wygenerujemy nie tylko panoramę, ale także położenie Słońca czy Księżyca względem obserwowanego obiektu.

 

HEYWHATSTHAT - aplikacja dzięki, dzięki której zobaczymy pokrótce mówiąc na mapie gdzie dany szczyt jest widoczny. Uwzględnia współczynnik refrakcji i wysokość obserwatora nad poziom gruntu. Bardzo przydatna gdy chcemy sięgnąć poza horyzont:)

 

KASHMIR 3D - program do pobrania i generowania panoram - trochę toporny i wymagający instalacji map hgt, jednakże ćwiczenia czynią z niego fajną alternatywę.

 

   STRONY PRZYDATNE DO PROGNOZOWANIA WIDZIALNOŚCI         I POGODY

 

 

 

 

 

  

KAMERY LIVE

 

ZAKOPANE ON LINE

KAMERY TOPR

KAMERA GWOŹDZIANKA

KAMERA NA BRZANCE

KAMERY  VYSOKE TATRY

 

MAPA PUNKTÓW OBSERWACYJNYCH

 

MAPA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRZYDATNE LINKI